Forum Technologiczne GLOBEnergia

Kiedyś kotły, dziś pompy ciepła a jutro fotowoltaika? To pytanie rodzi się coraz częściej w głowach właścicieli firm instalacyjnych. Nie wystarczy już dzisiaj umieć instalować kotły stałopalne czy też kolektory słoneczne. Ekologiczne ciepło oraz prąd ze słońca dominuje w myślach przyszłych ekoinwestorów. Rynek pędzi do przodu, a świadomi inwestorzy podnoszą poprzeczkę.

A co się w nim dzieje? Zauważalnym trendem jest odchodzenie od kolektorów słonecznych, służących do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wyczerpał się program dofinansowania NFOŚiGW. O malejącym zainteresowaniu kolektorami słonecznymi mówią same liczby. W 2012 w Polsce zainstalowano 302 074 m2 kolektorów słonecznych próżniowych i płaskich, a w 2013 roku już nieco mniej, bo 274 100 m2 (według EuroObserver, 2014). Wypierają je powietrzne pompy ciepła, których sprawność w ostatnich latach znacznie wzrosła, a dzięki łatwej instalacji i małym wymaganiom dotyczącym warunków eksploatacji cieszą się coraz większą popularnością. To ciekawe urządzenia, które odzyskując ciepło z powietrza podgrzewają wodę użytkową. Ubocznym efektem jest chłodne, suche powietrze, czyli darmowa klimatyzacja. Wśród pomp ciepła, to właśnie urządzenia wykorzystujące energię z powietrza są najbardziej zróżnicowane pod względem budowy. Dzięki temu można je idealnie dopasować do każdego budynku, a atrakcyjna cena jest dodatkową zachętą dla inwestorów. Pompy ciepła to również urządzenia służące do ogrzewania budynków.

Coraz częściej firmy zajmujące się montażem pomp ciepła spotykają się z pytaniem o fotowoltaikę, czyli słoneczne elektrownie na dachach. Jest to zapewne powiązane z głośnym ostatnio programem PROSUMENT, który z jednej strony rozbudził wielkie nadzieje na dofinansowania inwestycji w nowoczesne systemy oparte na OZE, a z drugiej strony rozczarował inwestorów „domkowych”. Mimo to powstają coraz to nowe instalacje PV. Już 8–12 modułów wystarczy, by z powodzeniem zasilać swój dom czystą energią ze słońca.

Forum Technologiczne redakcji GLOBEnergia 5–6 marca 2015 w Kielcach to okazja do przygotowania się na zmieniający się rynek instalacji odnawialnych źródeł energii. W ramach tego dwudniowego wydarzenia odbędzie się 5 marca VIII FORUM POMP CIEPŁA, 6 marca VI FORUM SOLAR+. Przez dwa dni eksperci będą czuwać w ramach PASAŻU ENERGETYCZNGO, grupy stoisk redakcji GLOBEnergia i odpowiadać na pytania od zainteresowanych. A pytań rodzi się coraz więcej…

 

Więcej informacji na www.globenergia.pl